Vandens meškutis

Bestuburių pasaulis toks įvairus ir įdomus.  Štai, kad ir vandens meškiukai…. skamba gana keistai ir turbūt dažnas biologas šiek tiek labiau nutolęs nuo sudėtingos bestuburių biologijos nelabaisuvoktų apie ką yra kalbama. O kalba eina apie paslaptingus organizmus – lėtūnus, kurie savo išvaizda iš tiesų primena mikroskopinius meškučius. Lėtūnų pavadinimą 1776 metais jiems suteikė italų mokslininkas Spallanzani, dėl lėto, primenančio meškų šleivojimą, savotiško judėjimo. Tačiau dauguma lėtūnų nėra visai lėti ir pakankamai greitai ir keberiojasi savo trumpomis kojytėmis. (Dr. Ingrida Šatkauskienė)

Mokomasis filmas „Lėtūnai (Tardigrada)“ skirtas mažai ištirtai mikroskopinių daugialąsčių organizmų grupei. Nors lėtūnai yra vieni iš labiausiai paplitusių gyvūnų, apie jų paplitimą lemiančias unikalias biologines savybes visuomenė žino labai mažai. Vaizdajuostė (20 min. trukmės) sukurta derinant mikroskopavimo ir vaizdo techniką. 

Filmo kūrėjams noriai padėjo lėtūnus tiriantys užsienio mokslininkai. Lenkų mokslininkai (Dr. Lukasz Kaczmarek, A. Mickiewicz universitetas) leido naudoti unikalias elektroninės mikroskopijos nuotraukas. Italų mokslininkai (R. Bertolani, university of Modena and Reggio Emilia) ir mokslinio žurnalo „Journal of Limnology“ leidykla – jų straipsniuose publikuotas lėtūnų normalios ir anhidrobiozės būsenų nuotraukas.

Šaltinis VDU Kauno botanikos sodas www.botanika.vdu.lt